Bizi Arayın: 444 7 633

Liposuction

Hemen Bilgi Al Doktora Danış

Özel kanuller ve negatif basınç yaratan bir vakum vasıtası ile deri altında biriken yağların alınma işlemine “liposuction” ismi verilmektedir. Vakumla yağ alma ameliyatının diğer tanınan isimleri ise liposhaving, liposculptre ve liposhaping olup sırayla yağ tıraşlama, yağ şekillendirme ve yağ biçimlendirme anlamına gelmektedir ve aslında tüm bu adlar vakumla yağ alma ameliyatı (liposuction) ile benzer anlama gelmektedir.

Liposuction için Uygun Adaylar

Erişkin insanların vücudunla yağ hücresi sayısı sabittir. Yaşla beraber yağ hücre sayısı değişmez ancak hücrelerin hacimleri artar ve bu statü kilo alımına yol açar. Beslenme alışkanlıkları, eksik egzersiz ile birleşince kilo alımı kaçınılmaz duruma gelir. Bir Takım bireyler ise bu şartları yerine getirseler bile vücudun tespit edilmiş bölgelerinde yağ birikimine engel olamazlar. Bilhassa karın, basen, kalça, bacak iç ve dış yüzleri ile diz iç bölgesinde biriken bu yağlar egzersizlere giderilemezler. Bu alanlarda oluşan yağlara egzersizle giderilemeyen ya da dirençli yağlanma bölgeleri ismi verilir.

Liposuction yöntemi ise henüz bu dönemde devreye girer. Bu anlamda vakumla yağ alma ameliyatı yani liposuction aslına bakarsanız bir kilo verme ameliyatı değildir. Daha çok egzersize dirençli yağ birikimlerini yok etmek ve genel vücut konturunu düzeltmek amacıyla yapılır. Liposuction ameliyatı olmak için başvuran hastalarımızın bir bölümünde ise asıl sıkıntı yağ fazlalığı değil cilt sarkması problemidir. Bilhassa gebelik sonrasında karın bölgesinde sarkma ve deride oluşan çatlakların bu yöntemle giderileceğini düşünürler. Aslına Bakarsanız bu bireyler için liposuction değil germe ameliyatları (karın germe, kol ve bacak germe) cazip görünmektedir.

Ameliyat Tekniği

Liposuction koşulacak bölgeye öncellikle özel sıvılar enjekte edilir. Kalınlığı 2-6 mm aralarında değişim gösteren metal kanuller yardımı ve negatif basınç yaratan bir vakum desteği ile deri altındaki yağ dokusu emilir. Kanullerin cilde yalnızca 1-2 mm lik kesiler ile girdiğinden ameliyat sonrasında farklılık edilebilen bir iz kalmaz.

Lazer Liposuction (Lazer Lipoliz)

Liposuction lokal ya da genel anestezi ile yapılabilir. Ufak miktarda yapılan vakumla yağ alma işlemlerinde lokal anestezi cazip bir metot gibi görünmektedir. Ancak yoğun miktarda yağ alınacaksa ya da ek cerrahi işlemlerin yapılacağı ameliyatlarda genel anestezi tercih edilir. Ameliyat süresi yapılan bölgeye ve miktara yönelik değişim gösterir.

Liposuction ile Yağ Alma İşlemi Sonrası Olası Komplikasyonlar (Sorunlar)

Bütün ameliyatlarda olduğu gibi liposuction sonrasında da bazen istenmeyen durumlar ve zararlar gelişebilir. Kanama ve enfeksiyon sık sık görülen durumlar değildir ancak deride bazen morarma ve şişmeler olabilmektedir. Estetik komplikasyonlar aralarında asimetri ve deride dalgalanmalar sayılabilir. Ameliyat öncesi dikkatli bir muayene ve uygun teknik kullanılarak yapılan cerrahi işlemlerde bu komplikasyonları en aza indirmek mümkündür. Yağ edinilen bölgelerde ilk haftalar duyu kaybı yani hissizlik oluşabilir ancak bu beklenen bir gelişmedir ve zaman içerisinde kaybolur. Son 10 yıldır uygulanmakta olan teknikler ile Iiposuction vücut kontur düzeltimindeki vazgeçilmez yerini almıştır. Hedef zayıflatma değil, kontur düzeltme olduğu sürece, iyi seçilmiş hastada, hastane koşullarında iyi uygulanan teknikle, emniyet sınırı aşılmadığı takdirde herhangi bir riski olmayan bir ameliyattır.

Ameliyat Sonrası

Liposuction sonrası ağrı sık görülen bir durum olmasa da bazen sızlama tarzı hafif ağrılar olabilmektedir. Ameliyat günü akşamı ya da 1 gün sonrasında hastaneden çıkabilirsiniz. Ameliyat sonrası 2. gün pansumanlardan tamamıyla kurtulmanız mümkündür. Ameliyat hemen sonunda doktorunuz tarafından giydirilen korsenin en az 3 hafta kalması gerekir. Korse, şişlik ve morlukların oluşumunu minimuma indirmektedir. Korseyi gün için de çıkarıp duş yapabilirsiniz, ancak yeniden giymek şartıyla. Morluk ve şişliklerin oluşumu doğaldır ve gün içerisinde azalırlar. Kanullerin giriş noktalarına dikiş atılmışsa 1 hafta sonra alınırlar.4-5 günün ardında tamamıyla normal hayata ve işe dönmek mümkün olmaktadır.