Bizi Arayın: 444 7 633

Göz Kapağı Estetiği

Hemen Bilgi Al Doktora Danış

Göz kapağı estetik ameliyatları 40′lı yaşlara doğru yüz bölgesinde tercih edilen ameliyatlardan birisidir. Kişiler göz kapağına ait şikâyetleri genellikle, üst göz kapağında deri fazlalığı, göz kapaklarının aşağıya doğru düşmesi veya alt göz kapaklarında torbalanma şekilde gelmektedir. Üst göz kapağı ameliyatları yapılacak kişi için kolay bir estetik ameliyatıdır. Ameliyattan önce göz kapağındaki fazla deri işaretlenir. Ameliyat başlamadan değerlendirme yapılır, kan testleri tamamlanır ve 1 gün içerisinde işlem tamamlanır. Amaç, üst ve alt göz kapaklarında torbalanmış yağların ve gevşek derinin fazlasının alınmasıdır.

Göz kapağı estetiği ameliyatı genellikle lokal anestezi adı altında yapılan basit bir işlem olarak görülmesine rağmen, göz kapağının yapısı çok kompleks yapıları içermektedir. Bu yüzden ameliyattan önce yapılacak olan testler çok önemlidir. Özellikle göz kapağının yapısında bozukluk olan hastalarda göz kapağı düşüklüğü gibi şikâyeti olan hastalarda bu önem daha üst seviyeye çıkmaktadır. Yaşlılığa bağlı olarak göz kapağı düşüklükleri ve göz kapağının üzerindeki sarkıklar çok ciddi biçimde yaklaşılması gereken sorunlardan biridir. Gözün alt kapağına yapılan estetik işlemlerden sonra göz kuruluğu ortaya çıkabilir. Özellikle ileri yaşlarda ortaya çıkan bu sorunu önlemek amacıyla ameliyattan önce yapılan testlerle riskin olup olmadığının tespit edilmesi oldukça önemlidir.

Göz kapağı ameliyatları 1 veya 1,5 saat arası süren ve göz kapaklarının eski genç görünümüne ulaştıran ameliyatlardır. Günübirlik bir ameliyattır ve hastanede kalmak gerekmez. Ameliyattan sonra 2-3 saatlik bir dinlenme sonrası hasta taburcu edilir. Büyük pansumanlara gerek duyulmamaktadır. Göz kapağı üstüne ve altına ince bant yerleştirilir. Kendiliğinden emilen dikişler kullanılır. Yapıştırılan bantlar 3-4 gün sonra çıkartılabilir ve günlük yaşama aktif olarak katılma imkânları vardır. Ameliyat sonrası göz kapaklarında oluşan kızarıklık ve morluklar 10 veya 15 gün içinde geçer. Lokal anestezi, doktorun ve hastanın konforunu arttıran bir işlemdir. Ameliyattan sonra özel ek bir girişime gerek yoktur. Sadece hastaya ilk 3 aylık dönemde ameliyatlı bölgeyi mümkün olduğunca güneşten koruması önerilir.