Bizi Arayın: 444 7 633

Göğüs Estetiği

Hemen Bilgi Al Doktora Danış

İnsanlar tarihi boyunca, diğer organlardan farklı olarak meme dokusuna gerek işlevsel gerekse toplumsal olarak birden fazla anlam almıştır. Mitolojide meme, bolluk ve bereketi temsil eder. Meme dokusu bebek emzirme sebebiyle temel besin kaynağı olmasının yanında kutsal görülen anneliğin de simgesi olmuştur. Anne sevgisi ve şefkat duygusuyla beraber anılmıştır.

Bunlardan farklı olarak nipele-areola kompleksinin(meme ucu ve bunun çevresindeki koyu renkli dairesel alan) projen bir doku olması sebebiyle, cazibe, erotizm ve cinselliği de çağrıştırır. Meme’nin bir diğer özelliği ise vücudun ön yüzünde meme haricinde belirgin bir hat oluşturan başka bir bölge olmamasından dolayı, doğrudan bakışları üzerine çekmesidir. Omuz, kalça ve basen genişliği arasındaki farkları yumuşatarak geçişi sağlaması sonucu olarak vücudun estetik görünümüne katkıda bulunmasıdır.

Göğüslerde olabilecek tek veya çift taraflı gelişme kusurları genetik olarak şekilsel bozukluklar gözükebilir ve buna benzer gebelik, devamlı olarak kilo alıp verme, sonradan oluşan olaylarla da meme dokusu hacmini kaybedip küçülebileceği için göğüs deformiteleri oluşabiliyor. Bu problemlere göre, göğüs büyütme ve olgunlaştırma için yapılan göğüs estetiği ameliyatları içerisinde silikon protezle uygulanan göğüs büyütme estetiği büyük yer tutar.

Memenin hoş görünmesi için ideal miktarı ve şekli ne olmalıdır?

Meme dokusu vücut hatlarından ayrı olarak düşünmek doğru olmaz. Boy, kilo, kalça ve omuz genişliği gibi parametrelerle beraber bir bütün olarak değerlendirilmesi gerekir. Meme şekil ve boyut olarak mükemmel olsa bile vücut hatları ile uyumsuz ise hoş görünmez. Beli ve baseni tam saran giysiler giyildiğinde, göğüs bölgesinde giysi bol veya göğüsleri merkez kısımda toparlayacak şekilde dar kalmamalıdır. Dekolte giysiler, mayo veya bikini giyildiğinde meme ayrıca birtakım desteklere ihtiyaç duymamalıdır.

Kişi kendisini böylece mutlu, rahat ve hoş hissedecektir. Bunun çevresindeki insanlara özgüven olarak yansıyacaktır ki; ilk izlenimde bu çok önemlidir. Meme şeklini matematiksel olarak tarif edebilmek muhtemel değil fakat anlamak gerekirse karşıdan bakıldığında tepesini meme başının meydana getirdiği koni şekilde, meme dokusunun sarkarak altındaki oluğu geçmediği, diri görünümlü, taraftan bakıldığında ise damlamsı şekilde olan meme estetik ve hoş meme olarak değerlendirilebilir.

Bu sebeple meme ameliyatlarında Plastik cerrah, memenin bu kendine has sekline ulaşabilmek için yalnızca bilgi ve tecrübesini değil ayni zamanda hayal gücünü, vizyonunu ve bir heykeltıraş buna benzer sanatsal yönünü ön plana ortaya çıkarmak zorundadır.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası

Meme büyütme ameliyatı sonrasında bir gün hastanede kalınır, ertesi gün pansuman sargısı azaltılarak sutyen takılır. Bir iki hafta fizik teması hassas ve ağrılı olabilmektedir. Dikişler 10-12 günde alınır. Dikiş izleri 6 hafta kadar pembe kalabilir, sonra yavaş yavaş beyazlaşır. Netice olarak estetik meme büyütme silikon protez ameliyatı hemen netice aldığımız yüz güldürücü ameliyatlarımızdan birisidir.