Bizi Arayın: 444 7 633

Çene Estetiği

Hemen Bilgi Al Doktora Danış

Çene cazip bir yüzün mühim bir parçası olmasına karşı çene ile ilgili estetik sorunlar hastalar tarafından büyük ihtimalle gündeme getirilmemekte ve estetik müdahale beklentisi burun şekil bozukluklarının ya da yüz ve boyun bölgesindeki cilt sarkmalarının düzeltilmesi yönünde olmaktadır. Buna karşı çene ile ilgili estetik sorunların fark edilmesi, değerlendirilmesi ve uygun yaklaşımlarla çözümlenmesi yüz görünümü üzerinde çok mühim pozitif etkiler yapmaktadır.

Çekici olarak onay gören bütün yüzlerde yüz iskeletini oluşturan parçalar aralarında yapısal simetri ve denge mevcuttur. Yüz iskeletinin dengeli olması ise yüzü oluşturan kemikler aralarında üç boyutta uyum ve doğru estetik oranların bulunması ile mümkün olabilir.

Çene öne alınabilir geri çekilebilir. Çene ucu törpülenebilir veya eziklikler veya kemikte oluşan rahatsızlıkları gidermek maksadı ile çene ameliyatları yapılır. Öne doğru aşırı uzun bir çene kemikler geri çekilmek suretiyle geri alınabilir veya tam tersi kemiler öne alınabilir.

Çene ucuna koşulacak estetik girişimler ile alt yüz ve çene ucunun uzatılması, kısaltılması, asimetrilerin giderilmesi, çene oluğunun derinleştirilmesi veya sıklaştırılması mümkündür.

Genel anestezi altında ve büyük ihtimalle ağız içinden yapılan kesiler ile çene ucuna ulaşılır, dolayısıyla görünür bölgelerde herhangi bir iz kalmaz. Çene ucunun uzatılması veya belirginleştirilmesi için özel implantlar kullanılabileceği buna benzer, hiçbir implant kullanmaksızın kemiğe yönelik girişimler ile çene ucunun ilerletilmedir.

 Çene Uzatma ve Kısaltma Estetik Ameliyatı Operasyonu ne şekilde oluyor?

Çene kemiği uzatma ameliyatı; çenenin uzatılması istenilen kemiğin sert dış kısmı kesilerek, bu kesi hattının iki tarafına vidalar yerleştirilir. Sonra bu vidaların üzerine bunları birbirinden uzaklaştırabilen bir parça takılır. Vidalar her gün milimetrik miktarlarla birbirinden uzaklaştırılır. Bu Şekilde kemik yavaş hareketlenme ile uzatılırken, arada boşluk kalmadan bölgenin, kemikle dolması da sağlanmış olur. İstenen uzatma elde edildikten sonra cihaz çıkartılır.

Süre, ameliyata yönelik değişebilir. Ağza uygulanan tek taraflı bir operasyon için yaklaşık 1-2 saat gerekirken, tüm üst çenenin öne alınması için 2-3 saat sürebilir.